UPOZORNENIE

Toto je stará verzia web stránky, noú stránku najdene na adrese
WWW.MSK.SK

 


« späť

EHF EURO 2022: NEZLOMNÁ VÔĽA A TÍMOVÝ DUCH VYNIESLI ŠVÉDOM PIATY KONTINENTÁLNY TITUL Muži
01.02.2022 - Katarína Opoldíková

Dvadsať rokov museli čakať hádzanári Švédska odvtedy, čo dominovali na kontinentálnej scéne (vyhrali štyri z prvých piatich ME), aby pridali do zbierky piaty európsky titul. Na 15. majstrovstvách Európy v Maďarsku a Slovensku síce patrili medzi uchádzačov o popredné priečky, ale neboli v úlohe najväčších favoritov. K svojmu triumfu sa predrali aj nezlomnou vôľou, keď počas turnaja sa viackrát ocitli v náročných situáciách, resp. aj na pokraji vyradenia. Ich účinkovanie sa mohlo skončiť už v základnej skupine, kde Čechom proti nim chýbal jediný gól, aby ich predčasne poslali domov. V rozhodujúcom súboji hlavnej fázy otočili v úplnom závere vývoj severského derby s Nórmi zo štvorgólového manka a následne v semifinále ustáli aj nevydarený vstup do konfrontácie s Francúzskom. V úvode turnaja čelili za svoje výkony kritike, tá patrila aj brankárom, ale napokon práve oni spolu s veľkou oporou Jimom Gottfridssonom boli základným kameňom švédskeho úspechu. Andreas Palicka výborne zachytal v semifinále, v ktorom navyše do francúzskej siete poslal tri lopty ako prvý gólman v histórii ME v jednom zápase. Vo finále proti Španielsku (27:26) ho vďaka jedenástim zákrokom a jednému gólu vyhlásili za najlepšieho hráča zápasu.

„Je neuveriteľné, čo sme dokázali. Som mimoriadne hrdý na svoj tím. Stále sme si verili. Vo finále sme hrali fantastickú hádzanú, najmä v obrane. Som veľmi, veľmi hrdý,“ uviedol nórsky tréner Švédov Glenn Solberg.

Švédi neuspeli vo svojich dvoch predchádzajúcich finále na významných podujatiach. Na ME 2018 podľahli Španielom (23:29) a vlani na MS Dánom (24:26). V budapeštianskom vyrovnanom súboji o zlato rozhodli o triumfe na európskom šampionáte z pokutového hodu. Pri poslednej akcii stretnutia Joan Canellas zahatal cestu Niclasovi Ekbergovi pokúšajúcemu sa o zakončenie a sám faulovaný hráč s rozvahou premenil nariadenú sedmičku. Gonzalo Pérez de Vargas bol medzi troma žrďami bez šance. „Pred rozhodujúcou sedmičkou som na nič nemyslel. Zvyšok tímu urobil všetko, čo mohol, aby sme dostali túto poslednú šancu. Ja som bol ten, kto ju zrealizoval. Trofej nezískate jedným pokutovým hodom, ale je to tímová práca. Táto penalta bola pre nás čerešničkou na torte. Všetci si zaslúžime túto trofej,“ nadchýnal sa švédsky hrdina, pravý krídelník Niclas Ekberg a pokračoval: „Máme neuveriteľného tímového ducha a neskutočnú vieru v samých seba. Tvrdo bojujeme, sme skutočný tím, vďaka čomu si chceme užiť tieto víťazné chvíle tak, ako sme si užili finálový zápas ako jedno družstvo.“

Španieli nedosiahli víťazný hetrik v podobe troch kontinentálnych prvenstiev za sebou a museli sa uspokojiť so ziskom striebra, ale ich bilancia z ostatných piatich ME je obdivuhodná. Vybojovali si na nich päť medailí (2 – 2 – 1), čo rozhodne nie je malá vec. Práve naopak, je to viac ako úctyhodná bilancia. „Samozrejme, chceli sme byť na mieste Švédska, pretože nikdy neviete, koľko budete mať ešte šancí vyhrať finále. Dali sme do toho všetko a do poslednej chvíle sme boli v hre o titul, takže nie som až taký sklamaný, keďže sme prehrali so skvelým tímom. Teraz sa na to pozeráme so smutnými očami, ale to sa rýchlo zmení,“ poznamenal španielsky brankár Rodrigo Corrales.

Reprezentácie Španielska a Dánska dokázali získať medailu na troch ostatných vrcholných podujatiach – OH 2020 (konali sa až v roku 2021), MS 2021 a ME 2022.

Do All-Star tímu XV. európskeho šampionátu, na ktorom obsadili slovenskí reprezentanti 18. priečku z 24 štartujúcich družstiev, sa paradoxne nedostal ani jeden Švéd. Tvoria ho zápastupcovia šiestich krajín. Sú v ňom dvaja Dáni – ľavá spojka Mikkel Hansen a pravá spojka Mathias Gidsel, ktorých doplnili islandský brankár Viktor Hallgrímsson, ľavé krídlo Miloš Vujovič z Čiernej Hory, holandský tvorca hry Luc Steins, Nemec Johannes Golla na poste pivota a španielsky pravý krídelník Aleix Gómez. Nikto z nich figuroval v najlepšej sedmičke aj pred dvoma rokmi na šampionáte vo Švédsku, Nórsku a Rakúsku. Švédski hádzanári si to však vynahradili pri individuálnych oceneniach. Najlepším „obranárom“ bol Oscar Bergendahl a jeho krajana Jima Gottfridssona vyhlásili za najužitočnejšieho hráča ME 2022, pričom toto ocenenie získal druhýkrát v kariére po roku 2018. Je prvým od roku 2014, ktorý si z ME zároveň odniesol aj zlato. Poradie kanonierov suverénne ovládol Ómar Ingi Magnusson. Islanďan bol najlepším strelcom s 59 gólmi v ôsmich zápasoch. O 12 presných zásahov zaostal Dán Mikkel Hansen a o 13 Arkadiusz Moryto z Poľska.

All-Star tím: Viktor Hallgrímsson (Isl./brankár) – Miloš Vujovič (Č. Hora/ľavé krídlo), Mikkel Hansen (Dán./ľavá spojka), Luc Steins (Hol./stredná spojka), Johannes Golla (Nem./pivot), Mathias Gidsel (Dán./pravá spojka), Aleix Gómez (Šp./pravé krídlo)

Najlepší strelec: Ómar Ingi Magnusson (Isl.) – 59 gólov
Najlepší defenzívny hráč: Oscar Bergendahl (Švéd.)
Najužitočnejší hráč: Jim Gottfridsson (Švéd.)

Konečné poradie ME 2022 v hádzanej mužov: 1. Švédsko, 2. Španielsko, 3. Dánsko, 4. Francúzsko, 5. Nórsko, 6. Island, 7. Nemecko, 8. Chorvátsko, 9. Rusko, 10. Holandsko, 11. Čierna Hora, 12. Poľsko, 13. Česko, 14. Srbsko, 15. Maďarsko, 16. Slovinsko, 17. Bielorusko, 18. Slovensko, 19. Portugalsko, 20. Rakúsko, 21. Litva, 22. Severné Macedónsko, 23. Bosna a Hercegovina, 24. Ukrajina.

Autor: slovakhandball.sk
FOTO: EHF

https://slovakhandball.sk/ehf-euro-2022-nezlomna-vola-a-timovy-duch-vyniesli-svedom-piaty-kontinentalny-titul/

Stránku vytvorila f. GFXpulse | webdesign a redakčný systém

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
created by: Marek Sarvas
Photos | Manuals | Software | Firmware | Tutorials